برنامه بازاریابی و فروش

برندسازی
اشتباهات رایج در برندسازی
فوریه 13, 2016

برنامه بازاریابی و فروش

برنامه بازاریابی

اولین دلیل موفقیت یا شکست هر کسب و کاری برنامه تبلیغات و بازاریابی آن است. در همه کسب و کارهای موفق برنامه بازاریابی اصلی ­ترین فعالیت آن کسب و کار است. براساس تحقیق، ۴۸ درصد از کل شکست کسب و کارها به خاطر کاهش یافتن یا عملیات غیر موثر در حوزه بازاریابی و فروش می ­باشد. بازاریابی استراتژیک یعنی یافتن راهی برای ساختاردهی کالا و خدماتتان به طوری که بتوانید تعداد بیشتری فروخته و هر چقدر که بشود برای محصولتان رهبری بازار، تقویت بازار، و پایداری بازار بدست آورید. اجازه دهید تا با یک نکته کلیدی آغاز کنیم که عبارت است از: همیشه حق با مشتری است. ادراک مشتری از نقطه نظر مشتری همیشه صحیح است. کار ما این است که خواسته­ ها و نیازهای مشتری، آنچه را که مشتری­ها می ­توانند استفاده کنند و مبلغ قابل پرداخت توسط مشتریان را یافته و براساس آن به پیشنهادات خود طوری ساختار دهیم که بتوانند جوابگوی آرزوها، خواسته و نیازهای این مشتریان باشند. بازاریابی مهارتی است که می­ توان آن را آموخت و بازاریابی مهارتی است که بایستی آن را آموخت. مهم­ترین وظیفه هر سازمانی که در اقتصاد پویا و رقابتی فعالیت می­کند، مهم­ترین و اصلی­ترین وظیفه، بازاریابی است .

برنامه بازاریابی:

يك برنامه بازاریابی چهار قسمت دارد. اولین قسمت (الف) محصول است- محصول یا خدمت- که دقیقاً مشخص می­ کند که محصول یا خدمت دقیقاً چه خواهد بود. محصول یا خدمت چه چیزی هست، چه چیزی نیست، چه چیزی به آن وارد می­ شود، چه چیزی وارد آن نمی­ شود، اجزاء آن کدامند، چگونه با هم ترکیب می­ شوند، و مسائلی از این دست. این نقطه شروع است. دومین بخش (ب) از برنامه بازاریابی قیمت است. چه مقدار قیمت می­ خواهید برای آن تعیین کنید؟ دو استراتژی اساسی برای قیمت­گذاری هنگام ورود به یک بازار جدید وجود دارد. نام اولین استراتژی اساسی برای قیمت­گذاری هنگام ورود به یک بازار جدید وجود دارد. نام اولین استراتژی «استراتژی سرشیر» می­باشد که در آن شما  با یک محصول جدید و گران­قیمت وارد بازار می­ شوید و هدف شما افرادی هستند که محصولات و خدمات جدید را می­خرند، افرادی که تحت عنوان نوآوران شناخته می­شوند. افرادی که به عنوان اولین فرد می­خواهند چیزهای جدید را امتحان می­کنند. شما قیمت بالایی را بر محصول می­گذارید و به سود قابل توجهی در معرفی اولیه به بازار کسب می­کنید. دومین قسمت چیزی تحت عنوان «قیمت نفوذ» می­باشد. قیمت نفوذی زمانی است که شما با یک محصول یا خدمت جدید یا قیمت بسیار کم وارد بازار می­شوید به طوری­که دیگر هیچ کسی به خود اجازه فکر کردن درباره ورود به آن بازار و رقابت کردن با شما را نمی­دهد. ضعف استراتژی سرشیر این است که نهایتاً شما مجبور می­شوید قیمت خود را کاهش دهید چون سود زیاد باعث ورود رقبای جدید می­شود. ضعف استراتژی نفوذ این است که شما همیشه مجبور به رقابت خواهید بود حتی اگر با قیمت پایین کار خود را شروع کنید که بهترین راه برای رقابت خواهید بود حتی اگر با قیمت پایین کار خود را شروع کنید که بهترین راه برای رقابت برای کسب سود بالا نمی­باشد. سومین قسمت «پ» مکان است. این محصول را با این قیمت در کجا می­خواهید بفروشید؟ چه مکانی، چه بخشی از کشور، چه بخشی از دنیا،  چه نوع فروشگاهی، فروشگاه­های بزرگ، فروشگاه­های کوچک و مانند این­ها. و «ت» چهارمین قسمت از برنامه بازاریابی بهبود بازار است. بهبود بازار این است که چگونه می­خواهید آن را تبلیغ کنید، چگونه می­ خواهید محصول را از جایی که الان هست به دست مشتری نهایی برسانید. نام این کار آمیخته بازاریابی است و همه استراتژی­های خوب بازاریابی به طور مداوم آن را بازبینی می­ کنند.تغییر محصولات یا خدمات، تغییر قیمت، تغییر مکان و موقعیت، و تغییر برنامه بهبود بازار تا به یک آمیخته بهتر بازاریابی برسند که باعث سطح بیشتری از فروش و سطح بیشتری از سودآوری شود.

مزیت رقابتی:

مزیت رقابتی کلید موفقیت است. مزیت رقابتی  یک مقوله ضروری و اساسی برای موفقیت شما درکسب و کار شماست. شما بایستی بگویید با توجه به مشتریانی که داریم ما در این حوزه خاص بهترین هستیم. درحقیقت هر کسی در سازمان شما بایستی دقیقاً بداند که چرا شرکت شما و در کدام حوزه شرکت شما و محصولات یا خدمات شما نسبت به هر یک از رقبایتان در بازار برتری دارد. بنابراین کاری که باید بکنید این است که بگویید: مزیت رقابتی ما چیست ؟ و اگر مزیت رقابتی نداشتید بایستی بگویید: مزیت رقابتی ما چه چیزی باید باشد؟ اگر ما واقعاً خواهان بقاء و رشد در این بازار هستیم، مزیت رقابتی ما چه چیزی باید باشد؟ و بعد بایستی از خود بپرسید: مزیت رقابتی ما چه چیزی می­تواند باشد؟ و این سوالات ما را دوباره و دوباره به مقوله منحصر به فرد بودن و تمایز داشتن باز می­گرداند. چگونه می­توانید محصولات خود را نسبت به محصولات سایر رقبا برجسته کنید به طوری­که مشتریان شما بگویند «هی نگاه کن! این محصول یا خدمت بهتر از آن چیزی است که به من پیشنهاد شده بود». هدف از بازار یابی را به یاد دارید یادتان باشد که این مهم­ترین عامل موفقیت در هر کسب و کاری است، مهمترین عامل در سودآوری است. این مقوله سطح سودآوری شما و سطح مزیت رقابتی شما را تعیین می­ کند.

نکته مهم : یک مزیت رقابتی بین مشاغل یکسان داشتن یک وب سایت حرفه ای و به روز می باشد که یک کسب و کار را از رقبای دیگر متمایز می کند به عنوان مثال دو شیرینی سرا را دنظر بگیرید که اتفاقا محصولات خوبی هم تولید می کنند در صورتیکه یکی از این دو دارای وب سایتی حرفه ای و قوی و دارای گالری تصاویر محصولات خود باشد نسبت به دیگری دارای مزیتی رقابتی خواهد بود. یا به عنوان مثال دیگر در نظر بگیرید یک باشگاه ورزشی برای اطلاع رسانی اعضا باشگاه یا برای عضو گیری از ارسال پیام کوتاه به اعضا استفاده می کند بدین ترتیب وجه تمایز این دو در استفاده از تکنولوژی روز برای اطلاع رسانی و بازاریابی کار خود می باشد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>